Spam Mail Engelleme

Rules sekmesinden mail hesabınızla ilgili kuralları tanımlayabilirsiniz.

Mail adresi engelleme

Add butonuna basarak kural penceresine ulaşabilirsiniz. Buradan yapmak istediğiniz kural için gerekli seçenekleri seçiyorsunuz.

Örnek olarak deneme@domain.com adresinden gelen mailleri almak istemiyorsak;

Conditions sekmesinden Where From: message header matches some words seçeneğini seçiyoruz.

Actions sekmesinden Accept / Reject / Delete / Spam / Quarantine message ve Stop processing more rules seçeneklerini işaretliyoruz. Accept / Reject / Delete / Spam / Quarantine message seçeneği ile mail ile ilgili yapılacak işlemi belirtirken, Stop processing more rules ile kuralı sonlandırıyoruz.

Description sekmesinden ilgili linkleri tıklayarak gerekli bilgileri giriyoruz.

Where From: message header matches kısmına ilgili mail adresini yazıyoruz.

Kural kısmında hangi işlemin yapılmasını istiyorsak seçiyoruz;

  • Reject: Maili reddet
  • Accept: Maili kabul et
  • Delete: Maili sil
  • Spam: Maili spam olarak işaretle
  • Quarantine: Maili karantinaya al

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Ok tuşuna basarak oluşturmuş olduğunuz kuralı kaydedebilirsiniz.

Maili başlığı veya adresindeki kelimelere göre engelleme

Spam mailleri engellemek için tekrar Rules bölümünden yeni kural başlatabilirsiniz. Spam maillerin çoğunlukla başlık bölümlerinde veya gönderen adres bölümlerinde benzer veya aynı kelimeler kullanılmaktadır. Size ulaşan spam mailleri bu şekilde inceleyerek ortak anahtar kelimeler bulunuz. Daha sonra yeni kural oluşturarak aşağıdaki gibi gönderen ve başlık bölümlerine bu anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Spam engelleme için ilgili gönderen ve başlık bilgisi durumlarını seçtikten sonra aşağıdaki seçenekleri seçmeniz gerekmektedir.

Ok tuşuna bastığınızda ilgili durum için sizden anahtar kelime istenecektir, daha önce inceleme sonucu bulduğunuz anahtar kelimeleri, aralarına noktalı virgül işareti koyarak yazabilirsiniz.

Belirtildiği şekilde hem gönderen hem de başlık durumları için anahtar kelimeleri girdikten sonra 2 durum arasındaki and/or bölümünü değiştirmemiz gerekecektir. Bu bölümde and yazdığı taktirde kuralın işlenmesi için ilgili 2 durumun da geçerli olması gerekmektedir, or yazdığı taktirde bu durumlardan herhangi birinin geçerli olması yeterli olacaktır.

2 durum arasındaki ilişki için or seçtikten sonra Ok tuşuna basınız.

Yazmış olduğunuz kuralı kontrol edin, eğer aşağıdaki kurala benzer ise Ok tuşuna basarak kural tanımlama sihirbazından çıkın.

Oluşturmuş olduğunuz kural(lar)ı bu ekranda görebilirsiniz. Ok tuşuna basarak hesap ayarlarından çıkabilirsiniz.