Kategoriler: Kişisel Gelişim

60 Saniyede Motivasyon Kazanın!

Ne kadar güçlü, kendinden emin ve kendi ayaklarimizin üzerinde duruyor olursak olalim nihayetinde insaniz. Dogamiz geregi de kabul görmeye, begenilmeye, motive edilmeye ihtiyaç duyariz.Aceleniz var, zamaniniz kisitli,gün içinde yapacak çok isiniz var. Ama kendinizi motive etmek adina harcayacak 60 saniyeniz de mi yok?

60 Saniyede Sizi Motive Edecek Bir Konuşma

Ne kadar güçlü, kendinden emin ve kendi ayaklarimizin üzerinde duruyor olursak olalim nihayetinde insaniz. Dogamiz geregi de kabul görmeye, begenilmeye, motive edilmeye ihtiyaç duyariz.Aceleniz var, zamaniniz kisitli,gün içinde yapacak çok isiniz var. Ama kendinizi motive etmek adina harcayacak 60 saniyeniz de mi yok?

Insan oldugumuzu, dogamiz geregi takdir edilmek istedigimizi vurguladik. Pekala o gün etrafimizdaki herkes kendi isleriyle mesgulse ve bizi onaylayacak tek bir cümle duymak sansimiz yoksa ne olacak? Gün boyunca ´Beyaz atli takdir prensi´nin bir sekilde bize ulasip takdir etmesini mi bekleyecegiz?

Elbette bizim disimizda kalan insanlardan takdir görmek güzel ve muhtesem bir motivasyon kaynagidir. Ancak dilerseniz gelin özellikle sabahlari bu isi hiç kimselere birakip kimseleri beklemeden kendimiz yaparak güne güzel bir baslangiçla ´Merhaba´ diyelim.

Güne Kendinize Günaydin diyerek baslayin:

Unutmayalim, biz birer bireyiz ve tartismasiz degerliyiz. Annemiz, babamiz, çocugumuz, ögrencilerimiz, çalisanlarimiz, arkadaslarimiz, hiç kimse için degilse bile bu evrenin bir parçasi oldugumuzdan biz degerliyiz. O halde her sabah gözümüzü açtigimizda;

  • Öncelikle kendimize günaydin diyerek günümüzün güzel geçmesini dileyelim. Kendimize ismimizle hitap ederek, örnegin ´Sevgili Ayse günaydin bu gün bol isikli ve güzel bir gün olsun senin için´ dedigimizde zannederim buna kimsenin bir itirazi olmaz ve pek fazla da zamanimizi almaz.
  • Insanin kendi kendisine ismi ile seslenmesi baslarda belki biraz komik gelebilir ancak denendiginde kendimizle iletisime geçtigimiz ve kendimizi kabul ettigimiz için mutlak bir fayda saglayacaktir. Öte yandan kendimize deger verdigimizde baskalarinin ne kadar degerli oldugunu anlamamiz daha kolay olacaktir.
  • Bundan sonra sira elbette diger aile bireylerine günaydin demeye geldi ki, bunu yaparken yüzümüzde bir gülücük olmasina özen gösterelim. Yataktan kalkar kalkmaz, yüz kaslarimiza hareket verip, bunu bir gülücükle desteklersek, günün devaminda, yüzünüzde bir gülümseme ile dolasmaniz daha da kolaylasacaktir.


ABD’nin Ohio eyaletinde 8 yaşındaki bir çocuk, YouTube vidolarından araba kullanmayı öğrendikten sonra, küçük kızkardeşiyle birlikte araçlara servis yapılan bir McDonald’s restoranına güvenli bir şekilde gitmeyi başardı. Ohio Morning Journal gazetesinin haberine göre olay, restorandan bir çocuğun araba sürdüğünü bildiren ihbar telefonu açılmasıyla ortaya çıktı.


Kendinizi simartin:

  • Degerli oldugumuzu kabul etikten sonra kendimizi biraz olsun simartmayi da ihmal etmeyelim.Acaba bugün canimiz güne kahve ile mi baslamak ister, bir bardak bitki çayiyla mi, yoksa söyle bir koca bardak süt veya çukulata mi? Genellikle süt veya bitki çaylari daha sagliklidir bu kesin ancak karar size ait konu da kendinizi simartmak oldugundan tercihinizi siz yapacaksiniz. Içecegimizi de seçtikten sonra bu asama bitti.
  • Pamuk prensesin üvey annesi kötü ruhlu cadi bile aynaya bakip kendisine iltifatlar yagdirip kendisini motive ediyordu. Dikkatinizi kendinize odaklayarak aynaya bakin. Sakin kenarda devrik duran dis macunu tüpüne veya arkalarda asili duran ancak düzeltilmesi gereken havluya falan takilmayin. Sadece kendinize bakin. Kendinize iyi olan ve begendiginiz bir yönünüz için iltifat edin.
    Bugünkü iltifat sebebiniz çocuklarla iyi iletisim kurmaniz veya bir önceki gün basardiginiza inandiginiz güzel bir is olabilir. Konunun çok önemli olmasi gerekmiyor, sadece sizin begenmis olmaniz yeterli. Kendinizi bu ufak basari ile güzel ve degerli buldugunuzu sesli olarak ifade edin.
  • Bunu yaptiktan sonra hosunuza giden fiziki bir özelliginizi seçerek yine kendinize bu konuyu vurgulayin.´Saçlarin çok parlak´ veya ´Bu yeni dis macunu dislerini daha çok beyazlatti´ gibi basit bir sey olabilir. Hiç birimiz dünya güzeli veya kusursuz yakisikli degiliz. Sonuç olarak herkesin bir dönem taptigi, benzemek için ugras verdigi Marylin Monroe bile kendisini begenmedigi bir dönem geçirmis.
  • Evden ayrilip yola çiktiginizda, karsiniza çikan agaçlara, çiçeklere bakmayi, tanidiklariniza gülümseyerek günaydin demeyi de ihmal etmeyin. Çiçeklere bakmak sizi rahatlatacak, tanidiklariniza günaydin demekse hem onlarin hem sizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardimci olacaktir.
  • Güne güzel bir moralle baslamak öncelikle kendimize olan sorumlulugumuzdur. Elbette gün içerisinde iyi, kötü, stresli olaylar gelip bizi bulacak ve kaçinilmaz olarak moralimizin de bozuldugu anlar yasanacaktir. Bunlarin hayatin normal cilveleri oldugunu aklimizda tutup yasadigimiz sürece kimi zaman bizi rahatsiz edebileceklerini kabuk etmek gerekir. Önemli olan kendimizi olaylari karsilayacak denli güçlü hissetmemizdir. Güne güzel bir baslangiç yapmaksa durumu kolaylastiracaktir.

Bu yazı düzenlendi 4 Haziran 2021 15:35

Localveri

Sor Yazılar

Web Tasarım Hizmeti İle Görünürlüğü Artırmak

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir ürün almadan internette araştırma yapma oranı %78’i geçkin. Web tasarım…

1 ay önce

Kurumsal Website Tasarımı Yapan Firmalar: Localveri Yazılım

Kişisel veya kurumsal birçok kuruluşun markalaşma süreçlerinde dijital mağazalarına olan önemi artırmaları kısa sürede yüksek…

2 ay önce

Web Sitesi Tasarım Aşamaları

Dijital dönüşüm hayatımızın her alanına dahil olmaya devam ederken küçük, orta veya büyük ölçekli tüm…

2 ay önce

İnterneti Kullanarak Satışları Artırmak

Öyle ki ürün ve hizmet tanıtımı yapmak, daha fazla müşteri/potansiyel müşteriye ulaşarak ürün ve hizmetlerin…

2 ay önce

Web Tasarım Firmaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web siteleri kişisel veya kurumsal markaların kimliğidir. Satılan ürünlerin veya sunulan hizmetlerin en iyi biçimde…

2 ay önce

Web Tasarımı ve SEO İlişkisi

Kişisel veya kurumsal markaların dijital platformlar üzerinden bilinirlik kazanarak potansiyel müşterilerine ulaşmalarında en etkili yöntem…

2 ay önce