Hafta Sonu 48 değil 60 Saattir

İşte bu saatleri en iyi şekilde değerlendirip, en fazlasını elde etmenin yolları verimlilik uzmanı Laura Vanderkam’ın 10 ipucunu kullanarak hatırlanası, rahatlatıcı ve verimli hafta sonları oluşturun. Hafta sonunda zaman insana hep çok hızlı geçiyormuş gibi gelir ancak aslında hafta sonları bizim sandığımızdan daha uzun. Cuma akşamı saat 6’da biraz hava alma zamanımızdan Pazartesi sabah saat alarmı çalana kadar tam 60 saatimiz var. Bunlardan 24’ünü uyuyarak geçirsek bile bu 36 saati uyanık geçirdiğimiz anlamına geliyor.

Hafta sonlarınız fazlasıyla hızlı mı gelip geçiyor?

Hafta sonu boyunca sadece 48 değil tam 60 saatiniz var!>

İşte bu saatleri en iyi şekilde değerlendirip, en fazlasını elde etmenin yolları verimlilik uzmanı Laura Vanderkam’ın 10 ipucunu kullanarak hatırlanası, rahatlatıcı ve verimli hafta sonları oluşturun. Hafta sonunda zaman insana hep çok hızlı geçiyormuş gibi gelir ancak aslında hafta sonları bizim sandığımızdan daha uzun. Cuma akşamı saat 6’da biraz hava alma zamanımızdan Pazartesi sabah saat alarmı çalana kadar tam 60 saatimiz var. Bunlardan 24’ünü uyuyarak geçirsek bile bu 36 saati uyanık geçirdiğimiz anlamına geliyor.

Yani eğlenmek, rahatlamak ve daha da önemlisi pillerimizi şarj etmek için yeterince zamanımız var. Rekabetçi dünyamızda başarılı insanlar, iş günlerinde başarılı olmanın sırrının harika bir şekilde geçirmek olduğunu biliyorlar. Pazartesi gününe hazır olmak için hafta sonu bittiğinde bitkin ya da hayal kırıklığına uğramış değil yenilenmiş olmalısınız! İşte günlerinizden en iyi şekilde faydalanabilmek için uygulayabileceğiniz 10 ipucu:

1.Plan yapın.

Hepimiz meşgul insanlarız. Hafta sonu geldiğinde “hiç bir şey” yapmak istemediğimizi düşünmeye başlamış oluruz. Ancak gerçek anlamda hiç bir şey yapmamak mümkün değildir. Bunun yerine bilinçsiz bir şekilde seçtiğimiz şeyleri yaparız ve Pazar günü geldiğinde zamanının nereye gittiğini merak ederiz.

Aynı açılmamış paketler içindeki yılbaşı hediyelerine bakan çocuklarının bileceği üzere, deneyimlerimizden aldığımız zevk bunlar hakkındaki beklentilerimize bağlıdır. Bu nedenle de hafta sonunuzu nasıl geçirmek istediğiniz hakkında bir plan yapın ve yine de eğlenmeyi beklemekten zevk almış olursunuz.

2.Her dakikanızı doldurmayın.

Sadece bir planınızın olması hafta sonlarınızın da 15 dakikalık artışlarla planlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Üç ile beş arasında yapacağınız “dayanak noktası”  aktivite mükemmel bir hafta geçirmeniz için yeterli olacaktır. Mesela koşuya çıkın, bölgenizdeki bir aşevinde gönüllü olarak çalışın ve arkadaşlarınızla yemeğe çıkın, böylece fazlasıyla şey yapmış olursunuz.

3.Ara sıra biraz uzaklaşın.

Hafta sonları araştırma yapmak için harika zamanlardır. Evinizden iki saatlik mesafede yapabileceğiniz bir aktivite listesi yapın. Bu belki kaldırım üzerinde bisikletle gezmektir. Belki de yakınlarda bir parkta kamp kurmaktır. Her ne olursa olsun, güzel şeylerin sadece tatillerde başınıza gelmeyeceğini unutmayın, bu nedenle de mutlu tesadüfleri hayatınıza davet edin.

4.Egzersiz yapmayı unutmayın.

Teksas’ta yapılan ünlü bir araştırmada insanların en çok egzersiz yaparken, sosyalleşirken ve ruhani aktivitelerle ilgilenirken mutlu olduğunu bulunmuş. Neden bu üç kategorinin hepsi ile ilgili dayanak noktası aktivitelerde yer almayalım ki?

5.Mola sürelerinizi planlayın.

Çılgına dönmüş dünyamızda, evin içinde amaçsızca hareket etme, televizyonu açma, e-maillerimizi kontrol etme ve bunun dışında zamanımızı aslında bizi tam olarak rahatlatmayan şeylerle meşgul olma eğilimi gösteririz. Eğer Pazar akşam üstü biraz kestirmek istiyorsanız bunun ne zaman olacağını, mekana bağlı çözmeniz gereken sorunlar olup olmadığını belirleyin ve sonra da bunu gerçekleştirmek için uğraşın.


Teknolojinin hızla geliştiği ve alışkanlıkların, ihtiyaçların aynı hızla değiştiği günümüzde gelişen teknolojilere ayak uydurmak oldukça önemlidir. Bugün, sosyal medya hesapların açılması web sitelerin oluşturulması vs. gibi pek çok eylemin gerçekleştirilmek istenmesi diğer insanlarla hızlı ve interaktif iletişim ve etkileşim kurabilecek bir dünyada var olmak anlamına gelmektedir.


6.Pazar akşamı hüznüne teslim olmayın.

İşinizi seviyor olsanız bile, Pazar akşamlarında bir sonraki sabah işe gideceğinizi düşündüğünüz için kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz oldukça kolaydır. Bunu yaşamamanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Pazar akşamı için eğlenceli bir şeyler planlayın. Pazar akşamı bir grup yemeğinin ya da bir masaj seansının olduğunu bilmek zihninizin yaklaşmakta olan eğlenceli aktiviteye odaklanmasını sağlayarak hafta sonunu uzatmış olur.

7.Çevrenizdeki insanların programlarından mümkün olduğunca fazla faydalanın.

8 yaşındaki çocuğunuzu yüzme dersinden almak için beklerken e-maillerinizi kontrol etmek yerine bir roman okuyun. Eğer zaman gerektiren hobisi olan bir eşiniz varsa – örneğin 15 kilometrelik koşusundan döndüğünde ona içecek bir şey vermenizi gerektiren bir hobi – bu zamanı sizin için eğlenceli olan bir şeyle değerlendirdiğinizden emin olun (belki yakınlarda bir sinemaya gidebilirsiniz, değil mi?).

8.Çok fazla ev işi yapmayın.

Ev işleri müsait zamanınızın tamamını kaplayabilirler. Eğer ev işlerini hafta içinde yaparsanız, hafta sonunda onlara daha az zaman ayırmış olursunuz. Hafta sonlarını mahallenizde yeni bir kafe aramakla geçirmek çamaşır makinesine zincirlenmiş gibi geçirmekten iyidir.

9. Haftanızı planlamak için biraz zaman ayırın.

Pazar akşamı ya da sakin geçirdiğiniz bir başka zaman, takviminize bakın ve bundan sonraki 168 saat içinde iş ve özel hayatınızda neler başarmak istediğiniz hakkında kendinize hedefler belirleyin. Bu yüksek değerli maddeleri programınıza yerleştirin. Pazartesi sabahı geldiğinde silahlı çatışmaya dalacaksınız. Bu şekilde, işe koyulmaya çalışmak yerine birliklerinizi çoktan hazırlamış olursunuz.

10.Her dakika çalışmayın.

Elbette ki başarılı insanlar hafta sonları da çalışırlar ancak aynı zamanda hafta sonlarının aslında mola verme zamanı olduğunu da bilirler. Cumartesi çalışmama inançlarına benzer bir şey uygulamaya çalışın: bu 24 saat içinde normal işlerinizle ilgili hiç bir şey yapmayın. Kendinizi Pazartesi’yi dört gözle bekleyecek kadar dinlenmiş bulabilirsiniz.

Bu yazı düzenlendi 4 Haziran 2021 13:49

Localveri

Sor Yazılar

Web Tasarım Hizmeti İle Görünürlüğü Artırmak

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir ürün almadan internette araştırma yapma oranı %78’i geçkin. Web tasarım…

2 ay önce

Kurumsal Website Tasarımı Yapan Firmalar: Localveri Yazılım

Kişisel veya kurumsal birçok kuruluşun markalaşma süreçlerinde dijital mağazalarına olan önemi artırmaları kısa sürede yüksek…

2 ay önce

Web Sitesi Tasarım Aşamaları

Dijital dönüşüm hayatımızın her alanına dahil olmaya devam ederken küçük, orta veya büyük ölçekli tüm…

2 ay önce

İnterneti Kullanarak Satışları Artırmak

Öyle ki ürün ve hizmet tanıtımı yapmak, daha fazla müşteri/potansiyel müşteriye ulaşarak ürün ve hizmetlerin…

2 ay önce

Web Tasarım Firmaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web siteleri kişisel veya kurumsal markaların kimliğidir. Satılan ürünlerin veya sunulan hizmetlerin en iyi biçimde…

2 ay önce

Web Tasarımı ve SEO İlişkisi

Kişisel veya kurumsal markaların dijital platformlar üzerinden bilinirlik kazanarak potansiyel müşterilerine ulaşmalarında en etkili yöntem…

2 ay önce